1397/06/28
کد : 890 تاریخ : 1394/01/27 ساعت: 12:05 PM تعداد بازدیدها : 489

برگزاری اولین جلسه اعتکاف سال 94
اولین جلسه ی ستاد برگزاری اعتکاف سال 94 با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ذوالفقاری امام جمعه محترم و ریاست محترم ستاد اعتکاف ، اعضای ستاد و مسئولین کمیته های فرهنگی و پشتیبانی ستاد اعتکاف ،عصر روز سه شنبه 25/01/94 ساعت 18:00 در محل مجتمع شبانه روزی تشکیل گردید

اولین جلسه ی ستاد برگزاری اعتکاف سال 94 با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ذوالفقاری امام جمعه محترم و ریاست محترم ستاد اعتکاف ، اعضای ستاد و مسئولین کمیته های فرهنگی و پشتیبانی ستاد اعتکاف ،عصر روز سه شنبه 25/01/94 ساعت 18:00 در محل مجتمع شبانه روزی تشکیل گردید . در ابتدای جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید ، دبیر ستاد اعتکاف  ضمن تشکر از ادارات و نهادهای فرهنگی و همچنین خیرین عزیزی که این ستاد را همراهی و مساعدت نمودند به تاریخچه تشکیل و فعالیت های این ستاد در 3 سال گذشته اشاره نموده و به رشد 65 درصدی معتکفین در سال گذشته اشاره نموده و اعلام داشت که از این تعداد 35درصد دانش آموزان و 45درصدجوانان بین 20 تا 40 سال حضورداشتند.در ضمن از مجموع 200 ساعت مجموع  زمان حضور معتکفین در 3 مسجد محل اعتکاف قریب به 45 ساعت برنامه های فرهنگی اعم از سخنرانی ، ادعیه ، ختم قرآن ، مراسم میلاد امام علی(علیه السلام) مسابقه صحیفه سجادیه ، اعمال معنوی ام داود، نماز جماعت و بیان احکام و .... اجرا شده است و کمیته های مختلف ستاد با برگزاری 7 جلسه بیش از 80 مصوبه داشته اند. همچنین حدود 70 نفر خادمین محترم در بخش های مختلف فرهنگی ، پشتیبانی ، تدارکات  و خدمات به صورت شبانه روزی در این سه روز با جان و دل و بدون کمترین چشمداشتی فعالیت داشته اند همچنین به تعداد کل 290 نفر معتکف در 7 مسجد سطح شهرستان در شهرهای فرخی ،جندق و روستاهای چاهملک و مهرجان با حضور 70 درصد خواهر و 30 درصد برادر اشاره نمود .  سپس امام جمعه محترم ضمن عرض خیر مقدم و تقدیر و تشکر از حضور بزرگواران در ستاد اعتکاف مطالبی را بیان فرمودند که پس از تبادل نظر اعضاء ، موارد زیر جهت اجرایی شدن در ستاد اعتکاف سال جاری به تصویب رسید :

 1. پیگیری کننده امور اعتکاف در شهر خور حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید علی آل داود خواهند بود.
 2. دبیر ستاد مسئول ستاد برگزاری نماز جمعه خواهند بود .
 3. مسئول برگزاری و پیگیری کننده امور اعتکاف در سایر شهرها و روستاها ، اداره تبلیغات اسلامی می باشند
 4. مسئول کمیته  فرهنگی اعتکاف ، آقای سیدمحمود شاهچراغی می باشند .
 5. مسئول کمیته پشتیبانی ستاد اعتکاف ، آقای مجتبی علیخانی می باشند .
 6. اعضای کمیته پشتیبانی شامل  شهرداری، شورای اسلامی شهر ، مجمع امور صنفی، اداره اوقاف و امور خیریه، حسینیه اعظم، هیئت امنائ مساجد و کانون های فرهنگی هنری مساجد تعیین های یاد شده می باشند .
 7. اعضای کمیته فرهنگی شامل اداره تبلیغات اسلامی ، مرکز فرهنگی –قرآنی ثامن الائمه ، آموزش و پرورش،حوزه علمیه خواهران ، اداره اوقاف و امور خیریه ، پایگاه های بسیج ،هیئت امنای مساجد و کانون های فرهنگی هنری مساجد تعیین شده و روحانیون خواهند بود .
 8. .مسجد النبی برای اعتکاف خواهران و مساجد جامع و 12 امام برای اعتکاف برادران در نظر گرفته شده است 
 9. ائمه ی جماعات مساجد در جذب معتکفین و بیان اهمیت وفضیلت اعتکاف در مساجد مطالبی را برای مردم بیان خواهند داشت .
 10. سن اعتکاف برای برادران 15 سال و برای خواهران 12 سال تعیین گردید  .
 11. تمامی برنامه های فرهنگی ، پشتیبانی و تبلیغی تنها از طریق ستاد اعتکاف و دبیر، اطلاع رسانی و پیگیری می گردد.
 12. برای آماده سازی فضاهای محل اعتکاف ، هیئت امناء مساجد مد نظر ، برنامه ریزی لازم را خواهند نمود
 13. کمیته های مشخص شده برای برنامه ریزی بهتر ، تا قبل از اعتکاف جلسات خود را به طور مستمر برگزار نموده و مفاد صورتجلسه ِخود را در جهت بهبود مراسم اعتکاف پیگیری خواهند نمود .
 14. آماده سازی سامانه ثبت نام اعتکاف از طریق سایت دفتر امام جمعه و اطلاعیه برگزاری مراسم اعتکاف تا پایان همین هفته انجام خواهد شد  .
 15. فرم تعهد نامه و یا منشور اخلاقی تهیه و تدوین شده و قبل از ثبت نام و حضور در محل های اعتکاف در معرض عموم قرار خواهد گرفت .
 16. مبلغ اولیه ثبت نام برای معتکفین در سال جاری 250000 ریال( دویست وپنجاه هزار ریال) خواهد بود .
 17. بیان احکام اعتکاف در نماز جمعه و در صبح روز اول اعتکاف بیان خواهد شد .
 18. هیئت امنای مساجد شهر در جمع آوری نذورات مردمی برای مراسم اعتکاف همکاری با ستاد خواهند داشت .
 19. هماهنگی لازم با ادارات و مدارس از طریق فرمانداری و آموزش و پرورش جهت حضور فعال کارمندان و دانش آموزان در مراسم معنوی اعتکاف از طریق دفتر امام جمعه صورت می پذیرد.
 20. جلسه ستاد پس از برگزاری جلسات کمیته های فرهنگی و پشتیبانی جهت جمع بندی نهایی تشکیل خواهد شد .
 21. ........

لازم به ذکر است از سال 91 به همت امام جمعه محترم ، برنامه های اعتکاف سطح شهرستان ، در ستادی تحت عنوان ستاد اعتکاف متمرکز شد که علاوه بر اجرای برنامه های مدون فرهنگی و پشتیبانی ، تفکیک برادران و خواهران در مساجد نیز صورت گرفت که بنا به اظهار نظر بسیاری از معتکفین ومردم ، با اجرای برنامه های فرهنگی و پشتیبانی از پیش برنامه ریزی شده ،  اعتکاف از سال 91 تاکنون باخاطره ای به یاد ماندنی دراذهان صورت پذیرفته است .

 


آخرین بروزرسانی : 1394/01/27 ساعت: 12:19 PM
ارسال شده توسط : علیرضا فرخ
ارسال دیدگاه
جستجو در سایت
مانده تا روز جمعه

روز
ساعت دقیقه ثانیه