1397/06/28
کد : 717 تاریخ : 1393/3/1 ساعت: 9:49 AM تعداد بازدیدها : 573

برگزاری جلسه بررسی اعتکاف 93
بنا به گزارش ستاد برگزاری اعتکاف؛ ساعت 21:00 روز چهارشنبه 31/02/93 جلسه جمع بندی مراسم معنوی اعتکاف ماه رجب سال93 با حضور امام جمعه،مسئول ستاداعتکاف شهر خور ،مسئولین ادارات اوقاف،شورای شهر،صنعت و معدن،شبکه ی بهداشت ،اداره ی تبلیغات، ستاد اقامه ی نماز،ائمه ی جماعات و روسای هیئت امناو مسئولین کانون های مساجد محل اعتکاف و خادمین اعتکاف در محل مسجدحسینیه اعظم تشکیل گردید .

بنا به گزارش ستاد برگزاری اعتکاف؛ ساعت 21:00 روز چهارشنبه 31/02/93 جلسه جمع بندی مراسم معنوی اعتکاف ماه رجب سال93 با حضور امام جمعه ،مسئول ستاداعتکاف شهر خور حضرت حجت الاسلام سید علی آل داود،مسئولین ادارات اوقاف،شورای شهر،صنعت و معدن،شبکه ی بهداشت ،اداره ی تبلیغات، ستاد اقامه ی نماز،ائمه ی جماعات و روسای هیئت امناو مسئولین کانون های مساجد محل اعتکاف و خادمین اعتکاف در محل مسجدحسینیه اعظم تشکیل گردید . حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا ذوالفقاری امام جمعه  ضمن تقدیرو تشکر از حضور این عزیزان در این جلسه و حضور فعالانه در برنامه های پشتیبانی و فرهنگی ستاد اعتکاف به روایتی در مورد انجام بهتر کارها اشاره نمودند با این مضمون که ایمان و اعتقاد،  عشق، بصیرت و همت از عوامل اصلی در بهبود امور می باشد . اعتکاف نیز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی هم فرصت را برای معتکفین و هم برای خادمین اعتکاف فراهم نموده است که بایستی قدردان این ثمره انقلاب باشیم و قطار حرکت انقلاب مبتنی برعشق و ایمان و بصیرت و همت هرگز نخواهد ایستاد .

ایشان در بخش دیگری از بیانات خویش اعتکاف را نمایش بسیار خوبی توصیف نمودند که رهبری نیز برآن تاکید داشته و با حضور پررونق جوانان و نوجوانان ، امید دشمنان به رویگردانی مردم از انقلاب را ناامید کردند . نکته مهم در حرکت رو به جلو انقلاب که به حرکت قطار تشبیه شده ، ایستگاه هایی است که برخی از آن پیاده و برخی دیگر سوار این قطار می شوند که همان ریزش و رویش است که بایستی توجه کنیم و فرصت را از دست ندهیم . از دیگر مسائل و خطرات در مبحث اعتکاف ، حب و بغض هاست که الحمدلله در ستاد اعتکاف شهرستان این موضوع اصلا وجود نداشته و همگی از روی اخلاص واز سر صدق و صفا انجام گرفته است که انشاء الله خداوند متعال به همگی ما عنایت بیش از پیش خود را تفضل فرموده و دعای خیر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف را شامل ما بگرداند .

لازم به ذکر است که در ابتدای جلسه حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدعلی آل داود ریاست محترم ستاد اعتکاف شهر خور از فعالیت های شبانه روزی و مخلصانه اعضای ستاد اعتکاف و همچنین خادمین بزرگوار تشکر و قدردانی نمودند .سپس دبیر ستاد اعتکاف  ضمن تشکر از ادارات و نهادهای فرهنگی و همچنین خیرین عزیزی که این ستاد را همراهی و مساعدت نمودند به تاریخچه تشکیل و فعالیت های این ستاد در 3 سال گذشته اشاره نموده و به رشد 65 درصدی معتکفین در سال جاری با این مفهوم که از 110 نفر معتکف سال گذشته به افزایش 185 نفری در سال جاری اشاره نموده و اعلام داشت که از این تعداد 35درصد دانش آموزان و 45درصد جوانان بین 20 تا 40 سال حضور داشتند .در ضمن از مجموع 200 ساعت مجموع  زمان حضور معتکفین در 3 مسجد محل اعتکاف قریب به 45 ساعت برنامه های فرهنگی اعم از سخنرانی ، ادعیه ، ختم قرآن ، مراسم میلاد امام علی(علیه السلام) مسابقه صحیفه سجادیه ، اعمال معنوی ام داود، نماز جماعت و بیان احکام و .... اجرا شده است . همچنین حدود 70 نفر خادمین محترم در بخش های مختلف فرهنگی ، پشتیبانی ، تدارکات  و خدمات به صورت شبانه روزی در این سه روز با جان و دل و بدون کمترین چشمداشتی فعالیت داشته اند .در ادامه به بیان برخی پیشنهادات برگرفته شده از فرم های نظرسنجی معتکفین اشاره شد که اهم آن ها به شرح زیر می باشد :

 1. گروه بندی سنی  در بین معتکفین و ایجاد گروه انتظامات برای نظم دهی بیشتر به این مراسم معنوی .
 2. توجه بیشتربه ساعات  خلوت شخصی معتکفین ودر نظرگرفتن زمان مناسب برای این برنامه مهم معنوی .
 3. تاکید برپیشگیری ازحضور برخی مادران با فرزندان خردسال خویش در بین معتکفین .
 4.  برگزاری جلسه توجیهی اولیه برای معتکفین قبل از حضور در مساجد محل اعتکاف و بیان احکام و شرایط اعتکاف برای آنان .
 5. اختصاص مکان ویژه ای برای شستشوی ظروف در بین خواهران .
 6. در نظر گرفتن برنامه های معنوی از جمله مداحی و روضه خوانی به صورت روزانه در ساعات خاصی از این سه روز .
 7. برنامه ریزی جداگانه فرهنگی برای دانش آموزان شرکت کننده در برنامه معنوی اعتکاف .
 8. حضور مشاور خانواده در بین معتکفین جهت استفاده بهتر و برقراری جلسات پرسش و پاسخ .
 9. نظم دادن بیشتر در برنامه ملاقات خانواده های معتکفین .
 10. تعیین مدیران فرهنگی ، پشتیبانی و اجرایی به طور جداگانه در بین معتکفین .
 11. برگزاری جلسات سخنرانی  بعد از نمازهای جماعت صبح و ظهر .
 12.  ......

مسئولین کمیته های فرهنگی و پشتیبانی نیز گزارش کوتاهی از روند فعالیت کمیته های تحت امر خویش را ارائه نموده و سپس تعدادی از مدعوین محترم نیز به بیان نقطه نظرات و پیشنهادت خویش پرداختند .در پایان کلیپی از تصاویر فعالیت های ستاد مراسم معنوی اعتکاف 93 به نمایش گذاشته شد .

لازم به ذکر است که برای مراسم معنوی اعتکاف سال جاری بیش از 5 جلسه با موضوعات مختلف تشکیل شده و جلسه پایانی اعتکاف در هفته آینده با جمع بندی نهایی تشکیل خواهد شدآخرین بروزرسانی : 1393/3/3 ساعت: 8:00 AM
ارسال شده توسط : علیرضا فرخ
ارسال دیدگاه
جستجو در سایت
مانده تا روز جمعه

روز
ساعت دقیقه ثانیه