1397/02/03
کد : 1175 تاریخ : 1397/01/31 ساعت: 11:32 PM تعداد بازدیدها : 41

خطبه های نماز جمعه 1397/01/31
امام جمعه موقت شهر خور حجه الاسلام والمسلمین شیخ حسین عزیز:به مناسبت میلاد امام حسین(ع) از این فرصت استفاده می کنم و از زحمات فرماندار محترم و اقدامات و فعالیت های ایشان در طول چند سالی که در شهرستان ما حضور داشتند صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم. از شاخص ترین خدمات جناب استوار، تلاش هایی که نسبت پروژه ی گازرسانی به خور داشتند. امیدواریم که خداوند متعال خدمات و اقدامات ایشان را به عنوان باقیات الصالحات قرار دهد و از ثواب هایی که در کلام سیدالشهدا درباره ی خادمان واقعی بیان شده بهره مند شوند. به فرماندار جدید مهندس بلالیان، به عنوان سومین فرماندار شهرستان خوروبیابانک تبریک عرض می نمایم. از خداوند متعال آرزوی سربلندی و موفقیت برایشان مسئلت دارم. مردم خور ، مردم صبور و نجیبی هستند که به خادمان خود علاقه دارند. اما مطالبه گر و حساس روی وعده ها و وعیدهای مسئولین هم هستند. امیدوارم فرماندار جدید در فضای همدلی و اتحاد با تعامل نماینده ی محترم مجلس و مسئولین بتواند خدمات بیشتری در شأن شما مردم ارائه دهد.

خطبه اول

السلام علیکم و رحمه الله

اَعوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيمِ حَسبُنا الله وَ نِعمَ الوَکیل نِعمَ المولی و نِعمَ النّصیر الصلاة والسّلام علی البشیر النذیر سیدنا و مولانا ابوالقاسم المصطفی محمّد صلی الله علیه و علی اهل بیت المعصومین(علیهم السلام)

اوصِيکُم عِبادَالله وَ نَفسِي بِتَقوَي اللهِ

خودم و شما برادران و خواهران ایمانی را به رعایت تقوی و پرهیز از محرمات، توصیه و سفارش می نمایم.

اولاً از حضور خالصانه و مؤمنانه ی خواهران و برادران، نمازگزاران عزیز از اقشار مختلف، در نماز جمعه تقدیر و تشکر می کنم. امیدوارم این حضور پرارزش شما ذخیره ای برای سرای آخرت همه ی ما باشد.

اعیاد مبارکه شعبانیه و میلاد سرور و سالار شهیدان، ابا عبدالله الحسین(ع) را به پیشگاه مقدس آقا و مولایمام امام زمان(عج) و رهبر فرزانه انقلاب، مقام معظم رهبری و همه ی شما پیروان و علاقمندان به ساحت آن حضرت تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

یکی از مهم ترین آموزه های قرآنی و سیره ی عملی امام حسین (ع) خدمت به مردم و نیازمندان جامعه است. از دیدگاه ایشان ، خدمت به جامعه حد و مرزی ندارد و یک دین باور واقعی در تمام صحنه های زندگی با الهام از رهبران الهی همواره تلاش می کند تا باری از دوش مردم و جامعه بردارد و به بشر و افراد جامعه خدمتی را ارائه کند.

عزیزان نمازگزار! اساساً یکی از بزرگترین و مهم ترین آرزو ها و درخواست های ائمه اطهار از خداوند متعال ، توفیق خدمت گزاری است. این درخواست خود را در قالب دعا و سخنانشان ارائه می کردند. امام سجاد (ع) در دعای مکارم الاخلاق می فرمایند:« وَ أَجْرِ لِلنَّاسِ عَلَى يَدِيَ الْخَيْرَ وَ لَا تَمْحَقْهُ بِالْمَنِّ؛ خدایا! انجام کار خیر برای مردم را به دست من اجرا کن.» یعنی ایشان توفیق خدمتگزاری را به عنوان یکی از خواسته های خود از درگاه خداوند متعال تقاضا می کردند. رفع نیاز مردم و حاجتمندان و کمک به ارباب رجوع در جوامع حدیثی ما آنچنان قابل توجه است که در منابع فقهی و حدیثی ما با عناوین  " قضاء حاجة المؤمن" ، " الإهتِمام بِاُمور المسسلمین" و " خدمة المُؤمن" آمده است.

 امام حسین(ع) مولود امروز به خدمت گزاران بشارت می دهد و می فرماید:« مَنْ نَفّسَ كُرْبَةَ مُؤْمِنٍ فَرّجَ اللّهُ عَنْهُ كُرَبَ الدّنيَا وَ الاخِرَةِ. هرکس اندوهی از دل فرد باایمانی بزداید، خداوند غصه های دنیا و آخرت او را زائل می کند. امام حسین(ع) نمونه ی بارز خدمتگزاری هستند. ایشان درخدمت رسانی به نیازمندان و دردمندان پیشتازند. برای خدمت رسانی به مردم برنامه داشت و نه تنها خود با اعمال و رفتارش از کار مردم گره گشایی می کرد، بلکه خدمت کردن به دیگران را به شکل عملی آموزش می دادند.

به دو نمونه از خدمت گزاری سیدالشهدا (ع) اشاره می کنم و ببینید چه نکاتی در رفتار ایشان است که دقت بیشتر خادمان دلسوز را می طلبد:

شخصی از انصار به پیشگاه امام حسین برای حل مشکلی شرفیاب شد. قبل از این که این فرد لب به سخن باز کند امام با دیدن چهره ی او متوجه دردها و رنج های زیادی شدند که او در دل داشت. ایشان فرمودند: « یا أخَا الاَنصار صُن وَجهَکَ عَن بَذلَةِ المَسأَلَة وَ ارفَع حَاجَتَکَ فِی رُقعَةٍ، فَإِنّی آتٍ فیها ما سارَّکَ اِن شَاءَ اللهُ. حاجت و مشکل خود را شفاهی نگو» اینقدر این خاندان اهل کرم و بزرگوارند که حتی نمی خواهند شرمساری را در چهره ی ارباب رجوع مشاهده کنند. شخص درخواستش را به صورت کتبی نوشت که پانصد دینار بدهکارم. امام (ع) به منزل رفتند و هزار دینار به این فرد دادند و فرمودند:« پانصد دینار را بابت قرضت بده و با مابقی زندگی خود را سامان بده.» بعد فرمود:«  لا تَرْفَعْ حاجَتَكَ إلاّ إلى أحدِ ثَلاثةٍ : إلى ذِي دِينٍ ، أو مُروّةٍ ، أو حَسَبٍ ؛ حاجت خود را جز نزد سه كس مَبَر: 1- دین دار 2- جوانمرد 3- بزرگ زاده و با شرافت»

خاطر ناشاد را شادکردن همت است                                                           باغ آفت دیده را آباد کردن همت است.

نکته ی دوم در رفتار مولود امروز، این است که اگر نتوانستیم به هر جهت بار و غصه ای را از دل فردی برداریم و گره ی زندگی او باز کنیم با رفتار و گفتار خوب، مرهمی بر زخم دل مردم باشیم.

 مرحوم مجلسی در کتاب بحارالانوار جلد 77 قسمتی از سیره ی عملی امام (ع) را بیان کرده اند که : « حضرت نشسته بودند و نیازمندی مراجعه کرد و گفت: ای فرزند رسول خدا! به دادم برس که فلان شخص ار من طلب کار است و می خواهد مرا به زندان بیندازد. آقا ابا عبدالله الحسین(ع) فرمودند: به خدا سوگند الآن مالی همراه من نیست تا با آن قرض تو را ادا کنم . گفت: لااقل با او صحبت کنید شاید رأی او عوض شود. فرمودند: از پدرم امیرالمؤمنین (ع) شنیدم که: مَنْ سَعی فی حاجَة أَخیهِ المؤمنِ فکأنَّما عَبَدَ اللهَ تِسْعَهَ آلافِ سنَه، صائماً نهارُهُ قائماً لَیلَهُ. کسی که در راه برآوردن نیاز برادر مؤمن خود بکوشد، گویی نُه هزار سال با روزه گرفتن و شب زنده داری کردن، خدا را عبادت کرده باشد.» این بشارت به افرادی است که خدمت توفیق خدمت گزاری به مردم را دارند.

حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) فرمودند:« به من خدمتگزار بگویید بهتر از این است که به من رهبر بگویید.» مقام معظم رهبری در توضیح این کلام ارزشمند پیامبر(ص) که فرمودند:« سَیّدُ القُوم خادِمُهُم، آقای مردم خادم آنهاست.» بیان کردند کسی اولی به سیادت مردم است که بیشتر به مردم خدمت کند. ایشان فرمودند : "هرکس بخواهد با آمریکا مبارزه ی اساسی کند باید به این مردم خدمت کند."

به مناسبت میلاد امام حسین(ع) از این فرصت استفاده می کنم و از زحمات فرماندار محترم و اقدامات و فعالیت های ایشان در طول چند سالی که در شهرستان ما حضور داشتند صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم. از شاخص ترین خدمات جناب استوار، تلاش هایی که نسبت پروژه ی گازرسانی به خور داشتند. امیدواریم که خداوند متعال خدمات و اقدامات ایشان را به عنوان باقیات الصالحات قرار دهد و از ثواب هایی که در کلام سیدالشهدا درباره ی خادمان واقعی بیان شده بهره مند شوند.

به فرماندار جدید مهندس بلالیان، به عنوان سومین فرماندار شهرستان خوروبیابانک تبریک عرض می نمایم. از خداوند متعال آرزوی سربلندی و موفقیت برایشان مسئلت دارم. مردم خور ، مردم صبور و نجیبی هستند که به خادمان خود علاقه دارند. اما مطالبه گر و حساس روی وعده ها و وعیدهای مسئولین هم هستند. امیدوارم فرماندار جدید در فضای همدلی و اتحاد با تعامل نماینده ی محترم مجلس و مسئولین بتواند خدمات بیشتری در شأن شما مردم ارائه دهد.

خدایا! به همه ی ما توفیق عمل به سیره ی سیدالشهدا (ع) عنایت بفرما!

اموات، شهدا، امام(ره)، اسیران خاک قرین رحمت های خاصه ی خودت قرار بده.

اَعوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

وَالْعَصْرِ(1)

إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ(2)

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (3)

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ ربّ العالمین الْحَمْدُ لِلَّهِ الْأَوَّلِ قَبْلَ الْإِنْشَاءِ وَ الْإِحْیَاءِ وَ الْآخِرِ بَعْدَ فَنَاءِ الْأَشْیَاءِ وَ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَى سَيِّدِنَا وَ نَبِيِّنَا وَ حَبِيبُ قُلُوبِنَا أبوألقاسِمِ مُحَمَّدٍ (ص) وَ عَلی آلِهِ الطَیِّبینَ الطَّاهِرِين ألمَعصومین و صل الله علی جمیع انبیاالله و رسله و حججه علی الخلق اجمعین ، اللهم صل و علی امیرالمومنین علی بن ابیطالب و صلّ علی صدیقه الطاهره فاطمه الزهرا سیده النساء العالمین و صلّ علی سبتی الرحمه الحسن و الحسین سید الشباب اهل الجنه و صلّ علی علی بن الحسین و صلّ علی محمدبن علی، و صلّ علی جعفربن محمد و صلّ علی موسی بن جعفر و صلّ علی علی بن موسی و صلّ علی محمد بن علی، و صلّ علی علی بن محمد و صلّ علی الحسن بن علی، و صل علی الحجه بن الحسن القائم المهدی(عج) الامام المنتظر

در این خطبه نیز مجدداً خودم و همه ی شما نمازگزاران را به رعایت تقوی در تمام شئون زندگی توصیه می نمایم.

مناسبت ها

  • امروز روز " ولادت باسعادت سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) و روز پاسدار" است.
  • هم چنین 2 اردیبهشت" روز تأسیس سپاه پاسداران در سال 1358" است. این مناسبت را به پاسدارن انقلاب اسلامی، این مرزبانان اقتدار و امنیت کشور تبریک عرض می نمایم. سپاه نقش مهمی در کشور ما دارد. خداوند امام بزرگوار را رحمت کند که این حصن محکم را تشکیل دادند. سپاه یاور انقلاب و اسلام است.

این کلام امام (ره) را فراموش نکرده ایم که فرمودند:« اگر سپاه نبود، کشور نبود.» سپاه در طول جنگ تحمیلی نقش مهمی داشته و بعد از پیروزی انقلاب وقتی شهید مطهری ، رجایی ، باهنر و بهشتی را ترور کردند اگر سپاه نیامده بود تمام عناصر ارزشمند این کشور را ترور می کردند. امروز هم خار چشم دشمنان است و آمریکا و معاندین چشم دیدن این نهاد انقلابی را ندارند. آنها سپاه را در لیست سیاه قرار می دهند. به این دلیل که سپاه کار جانانه می کند. توطئه ها را خنثی می کند. داعش را به خاک سیاه نشانده است. استکبار و اسراییل بدانند که سپاه جنایات آنها را فراموش نمی کند و خواهید دید که انتقام جنایت اخیر سوریه را از آنها خواهد گرفت. امیدوارم پاسداران ما، رهرو واقعی بزرگ پاسدار اسلام، حسین بن علی(ع) باشند.

  • شنبه 4 شعبان " ولادت ماه بنی هاشم اباالفضل العباس(ع) و روز جانباز" است.
  • یک شنبه 5 شعبان " ولادت باسعادت امام سجاد(ع) " است. این مناسبت های ارزشمند و فرخنده را به ساحت امام زمان(عج) و جانبازان و آزادگان و یکایک شما خواهران و برادران تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
  • هفته اول اردیبهشت را " هفته ی سلامت " نامگذاری کرده اند و شعار آن " سلامت برای همه و در همه جا" می باشد. از نعمت های بزرگ خدا که برتر و بالاتر از آن نداریم نعمت "سلامتی و امنیت" است. در حقیقت این هفته فرصتی است تا عواملی را که سلامت ما را به خطر می اندازد بشناسیم و جدی بگیریم.
  • چهارشنبه 5 اردیبهشت " سال روز شکست حمله ی نظامی آمریکا در صحرای طبس" بر اثر طوفان شن است.

در بیش از 110 کیلومتری شهرستان ما دست غیبی خداوند متعال 132 نفر از کماندوهای آموزش دیده ی آمریکایی را  زمین گیر و مفتضح کرد. ویلیام آخرین سفیر آمریکا در کتاب پرتیراژ " مأموریت ایران" نوشته :« گویا آیت الله خمینی را می دیدم در حالی که در بالکن خانه ی خود ایستاده و با اشاره ی هر انگشت وی ، یکی از هلی کوپترهای ما ساقط می شود.

 در این قضیه 8 نفر از نظامیان آمریکایی به درک واصل شدند و کارتر دستور عقب نشینی داد. بنی صدر خائن دستور انهدام هلی کوپتر به جامانده را می دهد و اولین فرمانده سپاه پاسداران استان یزد ، شهید گرانقدر "محمد منتظر قائم" برای این که بتواند اسناد باقیمانده را از درون هلی کوپترباقیمانده بیرون بیاورد به شهادت می رسد. حادثه ی طبس این درس را به ما می دهد که " أنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ، اگر دین خدا را یاری کنید خداوند شما را یاری می کند."

خداوند را به خاطر نعمت امنیتی که به برکت شهدا و امام(ره) حاصل شده است شکرگزاریم.

تحلیلی از حوادث سوریه

درهفته ای که گذشت خباثات و جنایات آمریکا را مشاهده کردید و دیدید که آمریکا، انگلیس و فرانسه با موشک به سوریه تجاوزکردند. چندی قبل از آن رژیم صهیونیستی به سوریه حمله داشت. هرچند به بهانه ی حمله ی شیمیایی به دوما بود اما تشت رسوایی آنها بر زمین افتاد.

آمریکا و متحدانش به دنبال نشان دادن چنگ و دندان به ایران بودند. آنها از مدت ها قبل یکی از اهداف اصلی خود را بیرون راندن ایران از میدان مقاومت اعلام کرده بودند. چیزی که باعث شد آنها عصبانی شده و به مرز جنون برسند و دست به چنین عملی بزنند، دستاوردهای ایران و جبهه ی مقاومت بوده است.

اسراییلی ها می گویند: "مخالفین ما تا دیروز سنگ در دست داشتند و شما ایرانی ها کاری کردید که آنها در مقابل ما موشک به دست بگیرند." آنها می دانند که خشت زیرین جبهه ی مقاومت، ایران است.

جانشین محترم فرماندهی سپاه فرموده اند: "ما امروز موشکی می توانیم پرتاب کنیم که شناور متحرک را بادقت صد در صد مورد اصابت قرار دهد. آن هم نه موشک کروز بلکه موشک بالستیک با سرعت هشت برابر سرعت صوت." این زمانی به دست ما آمده است که تمام دروازه های علم و فنآوری به روی ما بسته بوده است.

مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) هم فرمودند:« آنها طَرفی نخواهند بست وسودی نمی برند. همان گونه که در عراق و لبنان سودی نبردند در سوریه هم سودی نخواهند برد. بدانند اگر بخواهند برای ایران هزینه ای درست کنند باید منتظر پاسخ کوبنده ایران اسلامی باشند.»  

خدایا!

دشمنان ما، آمریکا، اسراییل و گاو شیرده ی آنان-عربستان- را خوار و ذلیل و نابود بفرما.

مردم مظلوم یمن و سوریه و ممالک اسلامی نصرت و یاری عنایت بفرما.

شهدای ما با شهدای کربلای حسینی محشور بفرما.

به خانواده ی معزز و محترم شهدا صبر و اجر عنایت بفرما.

به جانبازان ما طول عمر و سلامتی عنایت بفرما.

مقام معظم رهبری و تمامی خدمتگزاران صادق به مردم را مصون و محفوظ بدار.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ﴿١﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ﴿٢﴾

لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ﴿٣﴾

وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ (4)

صَدَقَ الله العَلی العَظیم


تعداد دفعات دانلود (2)

آخرین بروزرسانی : 1397/02/01 ساعت: 9:22 AM
ارسال شده توسط : ایمان طاهری
ارسال دیدگاه
جستجو در سایت
مانده تا روز جمعه

روز
ساعت دقیقه ثانیه