1396/12/06
کد : 1163 تاریخ : 1396/12/04 ساعت: 7:28 PM تعداد بازدیدها : 40

خطبه های نماز جمعه 1396/12/04
• به جریان اعتکاف نزدیک می شویم. کسانی که می توانند، معتکف شده و افرادی که نمی توانند، بانی شده و در ثواب آن شریک شوند. امیدوارم مانند سنوات قبل به این موضوع توجه کنند. • پذیرش حوزه ی ریحانة النبی خواهران در این شهر است. سفره ای که به برکت شهیدان و امام گسترده شده است. حوزه خود یک دانشگاه است و شهریه ندارد و معارج علمی آن با وزارت علوم توافق شده است و با مدارج دانشگاهی تفاوتی ندارد. تا فرصت هست خانواده ها و خواهران گرامی اقدام کنند تا با همت ما همچنان پهن و گسترده بماند و از برکات و فیوضات آن بهره مند شوند. *****به زندگی فاطمه زهرا(س) نگاه کنید که با قاطعیت و شجاعت وارد عرصه ی دفاع از ولی زمان شد و بدون انعطاف و تسلیم ، در مسیر استقرار حاکمیت حق حرکت کرد و در این مسیر از پای ننشست تا به شهادت رسید. مردم بدون دسته بندی های سیاسی و جناحی به خیابان ها آمدند و همه شعار وحدت دادند. نشان دادند پای انقلاب ایستاده و پیرو رهبرشان هستند.

خطبه اول

السلام علیکم جمیعاً و رحمه الله و برکاته

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا و مولانا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ. و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ.

اللَّهُمَّ اصْنَعْ بِي مَا أَنْتَ أَهْلُهُ وَ لا تَصْنَعْ بِي مَا أَنَا أَهْلُهُ فَإِنَّكَ أَهْلُ التَّقْوَى وَ أَهْلُ الْمَغْفِرَةِ وَ أَنَا أَهْلُ الذُّنُوبِ وَ الْخَطَايَا فَارْحَمْنِي يَا مَوْلايَ وَ أنت أرحَمَ الراحمین.

اوصیکم و نفسی بتقوا الله یاعباد الله

خودم وشما عزیزان نمازگزاراین هفته، خواهران و برادران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

نشانه های تقوی طبق آیات کریمه ی قرآن که می فرماید:«أ لَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنا إِنَّنا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا وَ قِنا عَذابَ النَّارِ.» متقین همواره در انابه و توبه هستند. هیچ وقت از توبه فارغ نیستند. طبق این آیه ی شریفه، ایمان زمینه ی عفو الهی است. ترس از قهر و عذاب خداوند نشانه ی تقواست. هرکسی که می خواهد بداند تقوی دارد یا ندارد ببیند چقدر از قهر خدا می ترسد و به آن توجه دارد. به کارهای خوب خود اعتماد نکنید. با آن که باتقوی هستید باز هم باید از قهر خداوند بترسید. " وَ قِنا عَذابَ النَّارِ " عفو و گذشت از شئون ربوبیت و لازمه ی تربیت است.

در هر حال امیدوارم خداوند توفیق دهد بتوانیم تقوای الهی را رعایت کنیم!

امنیت در خانواده

زن و شوهری که آراسته به حسنات و پیراسته از سیئات و رذائل هستند نسبت به هم منبع آرامش و امنیت خواهند بود.. اگر خانواده ای چنین بود، منبع آرامش می شود و برای فرزندان خود عامل رشد و کمال و آسایش و راحتی اند. هیچگاه نسبت به نیاز فرزندانشان بی تفاوت نیستند. به وقت نیاز به محبت، مخارج مادی ، نیاز به تحصیل و درس، نیاز به رفت و آمد منطقی و گردش و تفریح ، نیاز به ازدواج با کمال مهر و ادب به پاسخگویی برمی خیزند. اگر نسبت به بعضی از نیازها امکان نداشته باشند با اخلاق و حوصله و خوش اخلاقی و خوش رویی عزیزان خود را قانع می کنند و فرزندان، باوقار و کرامت، این معنا را از خانواده قبول می کنند. فرزندان با اندیشه و درست کار، اگراحیاناً از جانب پدر و مادر به علت بی توجهی آنان دعوت به خلاف شوند، باکمال ادب و رعایت حرمت آنها از قبول دعوت خودداری می کنند و خود را در معرض خطا و اشتباه قرار نمی دهند.

 در روایات آمده است: " مادری در زمان رسول عزیز اسلام محمد بن عبدالله(ص) از مسلمان بودن فرزندش راضی نبود و حتی این مادر اعتصاب غذا کرده بود. وقتی شنید خداوند به اسلام فرزندش راضی و برای نارضایتی مادر ارزش قائل نیست، اعتصاب را شکست و نسبت به فرزند سکوت کرد."

همین طور پدران و مادران در صورتی که رسول خدا(ص) به سقط جنین این چنین توجه می کند و شما بارها این را شنیده اید که بچه هایی که سقط جنین می شوند خداوند متعال ارزش خاصی برای آنان قائل شده تا جایی که فرموده : "به چنین فرزندی که سقط شده در کنار درب بهشت می ایستد و فرمان می رسد داخل بهشت شو. می گوید نمی روم تا وقتی که پدر و مادرم وارد بهشت شوند."

 خدایی که اینقدر مهربان است و حتی به جنین سقط شده ی یک مسلمان توجه دارد چرا من و شما از فرزند برومند خود، این نعمت و احسان خدا به نحو شایسته در جهات مادی و معنوی جانبداری نکنیم. باید آنها را حمایت کنیم زیرا گل های زندگی ما هستند و باید آنها را هدایت کرده و پرورش داد. اولاد داری و توجه به او و پاسخ به نیازهای انسانی، تجارتی است که سود آن در دنیا و آخرت به انسان می رسد.

 اگر پدر و مادری فرزند را خوب تربیت کرده و مشاوره دهد، معامله ی سودمندی با خدای خود کرده است.

امام صادق (ع) فرمود:« النّاسُ مِنْهُ فی راحَةٍ و نَفْسُهُ مِنْهُ فی تَعَبٍ ، مؤمن واقعی کسی است که مردم از او راحتند در حالی که خود در سختی است.»

امیدوارم خداوند توفیق دهد بتوانیم فرزندانمان را با عمل خود به آداب و معارف اسلامی آشنا کنیم!

  بسم اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ      

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

 

 

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ أجْمَعينَ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ صَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَصَلِّ عَلى وَليّ امرِكَ القائِم المُؤَمَل، والعَدلِ المُمنتظَر، وحُفّهُ بملائكَتِك المُقَربين، واَيّدهُ بِرُوح القدُسِ يا ربَ اْلعالمينَ.

خودم که از همه محتاج ترهستم و شما عزیزان نمازگزار را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

خداوند حق الناس را نمی بخشد. حق الله حق خود خداست و بخشیده می شود. اگر خدایی ناکرده گناهی کردید که ظهور را به تأخیر انداختید حق الناس است. خواهش می کنم به این واژه ها بیشتر دقت کنید.

منتظران ظهور، روز قیامت جلو انسان را می گیرند. یکی از آنها شهدای عزیز، مؤمنین و اولیای خدا هستند که در زمان حیات زحمت کشیده و زمینه را فراهم کردند. با زبان و کلام و رفتارمان ، در مسائل سیاسی و فرهنگی و در این روزگار فعلی کاری نکنیم که فردای قیامت در محضر شهیدان خدایی ناکرده شرمنده باشیم. باید سعی کنیم از کسانی باشیم که مقدمات ظهور را فراهم کنیم.

مناسبت ها

  • حادثه ی غم انگیز هواپیمایی آسمان که واقعاً تلخ بود. به بازماندگان این عزیزان سفرکرده عرض تسلیت داریم. امیدواریم مسئولین بیشتر تحقیق کرده و اگر کسی مقصر است به مردم معرفی شود. امنیت آسمان بسیار مهم است.
  • پنج شنبه " روز ورود امام خمینی (ره) به شهر مقدس خون و قیام قم در سال 1357" بعد از 15 سال دوری و تبعید ایشان بوده است. رهبری عزیز(حفظه الله تعالی) کلام زیبایی دارند فرمود:« در زمان ما یک نفر پیدا شد که گفت اگر من تنها بمانم و همه ی دنیا در مقابل من باشند من از راهم برنمی گردم. او امام ما(ره) بود.» ما مردم نیز از اماممان یاد گرفته ایم و همه باید یاد بگیرند. مسئولین ببینند مردم بعد از چهل سال سر حرف خود محکم ایستاده اند. این نظام به برکت حضور شما مردم در صحنه پابرجاست. بدا به حال افرادی که در رأس قرار می گیرند و متأسفانه درست عمل نمی کنند.

چند نکته ی مهم

  • به جریان اعتکاف نزدیک می شویم. کسانی که می توانند، معتکف شده و افرادی که نمی توانند، بانی شده و در ثواب آن شریک شوند. امیدوارم مانند سنوات قبل به این موضوع توجه کنند.
  • پذیرش حوزه ی ریحانة النبی خواهران در این شهر است. سفره ای که به برکت شهیدان و امام گسترده شده است. حوزه خود یک دانشگاه است و شهریه ندارد و معارج علمی آن با وزارت علوم توافق شده است و با مدارج دانشگاهی تفاوتی ندارد. تا فرصت هست خانواده ها و خواهران گرامی اقدام کنند تا با همت ما همچنان پهن و گسترده بماند و از برکات و فیوضات آن بهره مند شوند.

سخنان حکیمانه رهبری عزیز انقلاب امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) در جمع مردم غیور آذربایجان

فرمودند: « واقعاً 22 بهمن امسال در سراسر کشور متفاوت بود. بعد از 39 سال این حرکت عظیم مردمی شبیه معجزه است. چهل سال است که مأمن مردم پرچم بلند انقلاب است. این در حالی است که مردم از برخی مسائل جاری کشور انتقاد دارند. انتقاد مردم فقط از دولت و مجلس و قوه ی قضاییه هم نیست. ممکن است از حقیر هم انتقاد داشته باشند. این انتقاد منافاتی با ایستادگی پای نظام اسلامی و انقلابی ندارد.»

مردم خیلی قرص و محکم در این زمینه ایستاده اند. سراسر کلام رهبری عزیز(حفظه الله تعالی) هم امید و هم مایه ی اتحاد و انسجام است. این دو موضوع به عنوان اصل بیان شده است.

 راه حل مشکلات کشور ، انحراف افکار عمومی نیست.

  • متأسفانه در سخنرانی 22 بهمن در تهران حرف هایی زده شد که دشمنان نیز سوت و کف زدند. اولاً راه حل مشکلات کشور ، انحراف افکار عمومی نیست. این مسیری که قبلاً دیگران طی کرده اند به صلاح شما نیست و اگر می خواهید صدای مردم را بشنوید بدانید مردم از فساد، تبعیض، راند، بیکاری و بسته شدن کارخانه ها و شعارهای دروغ  و وعده های پوچ ناراختند.

به زندگی فاطمه زهرا(س) نگاه کنید که با قاطعیت و شجاعت وارد عرصه ی دفاع  از ولی زمان شد و بدون انعطاف و تسلیم ، در مسیر استقرار حاکمیت حق حرکت کرد و در این مسیر از پای ننشست تا به شهادت رسید. مردم بدون دسته بندی های سیاسی و جناحی به خیابان ها آمدند و همه شعار وحدت دادند. نشان دادند پای انقلاب ایستاده و پیرو رهبرشان هستند.

متأسفانه مطالب سخنران پایتخت که در حضور باشکوه مردم در 22 بهمن ، بیان شد شأن این حماسه ی مردمی را حد یک متینگ سیاسی و جناحی پایین آورد. در این مراسم به جای دعوت به همدلی و وحدت و عذرخواهی از عملکرد اقتصادی و نداشتن برنامه ی مدون و پویا در عرصه ی اقتصادی و عمل نکردن کامل به اقتصاد مقاومتی حرف هایی زده شد که بوق های دشمن با خوشحالی به سر و صدا پرداختند.

به این برادرمان عرض می کنم که این مسیری که دیگران هم تجربه کرده اند به صلاح نظام و خود شما نیست. تا حال ندیده ایم که کسی با حرف های دشمن شادکن دل خانواده های شهدا را بشکند و دلسوزان نظام را غمگین کند و عاقبت به خیر شده باشد. دنیا و آخرت خودتان را از دست ندهید اگر برای مردم( مردمی که برای وحدت ملی و دفاع از انقلاب و رهبر به میدان آمده اند) سخنی خلاف بزنید و دست به رفراندوم بزنید، این درست نیست. ما سالی یکبار رفراندوم انجام می دهیم. دولت محترم رفراندومی برای این حقوق های نجومی راه بیندازد که آیا مردم نسبت به این حقوق ها راضی هستند؟

وقتی به طبقات محروم نگاه می کنیم می بینیم هشت شان گرو نُه شان است. کسی که توحیدی فکر نمی کند می گوید به بن بست رسیده ایم و گرنه اسلام و قرآن و قوانینی که از این منابع گرفته شده هرگز بن بست نخواهد داشت. اگر گره ای در کارست عملکرد خود را بازبینی کنید. اگر از رفراندوم و عمل به خواسته های مردم سخن می گویید، به خواسته های مردمی که با علایق و سلیقه های مختلف در این حضور باشکوه، اعلام کرده اند توجه کنید. چرا واژه هایی گفته می شود که بسیار عجیب است؟اگر می خواهید صدای مردم را بشنوید بدانید مردم از فساد، تبعیض و ... گِله مند هستند.

ازشهید بهشتی (ره) در روزنامه ی جمهوری اسلامی در سال 1360 آمده است:" این که بعضی از روزنامه ها می کوشند بگویند در جمهوری اسلامی ، امروز یک بحران است و راه حل آن را در رفراندوم یا چیزهای دیگر جست و جو می کنند، این کارها به منظور ایجاد بحران صورت می گیرد." این حرف ها برای ایجاد بحران است.

با کلمات بازی نکنید و ذهن مردم را مخدوش ننمایید و به آگاهی و شعور مردم توهین نکنید. درست است که باید به مرده ترحم کنیم " أللهم إِنَّا لَا نَعْلَمُ مِنْهُ إِلَّا خَیْرا،خدایا! ما جز خیر و خوبی از او ندیده‌ایم!" البته افراد مقید راجع به کسانی که او را به خیر نمی شناسند این جمله را هم نمی گویند. اما فرد زنده ای که خطای عمومی کرده و حتی دشمنان او را حمایت می کنند و از خطای خود توبه نکرده و پشیمان هم نیستند آیا واقعاً آدم خوبی است؟ حتی اگر همه بگویند که خوب است؟ لذا خواهش می کنم مواظب صحبت های عجیب و غریب باشیم.

  • جریان دوشنبه شب که در تهران به وقوع پیوست که حادثه ی بسیار تلخی بود. بیشترین گلایه مردم که در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، از جمله خبرنگاران صدا و سیما مطرح کرده‌اند اعتراض شدید آنان به تساهل و خودداری غیر‌قابل توجیه نظام در برخورد با این جرثومه‌های فساد و تفاله‌های جنایتکار داعش است که بدون کمترین تردید، اعتراضی بجا و صد البته قابل پیگیری نیز هست.

چرا باید به این مزدوران اجازه می‌دادند که ساعت‌ها با خیال راحت و اطمینان از انفعال نیروهای حاضر در صحنه به جنایات وحشیانه خود ادامه دهند؟! دست‌کم ۵ نفر از نیروهای انتظامی و بسیج را به شهادت برسانند، دهها تن از مردم کوچه و خیابان را به سختی مجروح کنند، با اتوبوس و سپس با یک‌دستگاه خودروی سواری به میان جمعیت رفته و آنان را با قساوت تمام زیر بگیرند، به زور وارد خانه‌های مردم شده و از پشت بام خانه‌ها بر سر مردم سنگ، آجر و آتش بریزند، ماشین‌ها و مغازه‌ها و خانه‌های ملت را ویران کنند، با قمه و شمشیر و چاقو و کوکتل‌مولوتف و بمب دست‌ساز به جان مردم بیفتند و...؟!

 در فاصله این چند ساعت نیروهای نظامی و انتظامی که باید در این مواقع به حمایت از مردم وارد صحنه شده و تفاله‌های «داعش - درویش» را سر جای خود بنشانند کجا بوده‌اند؟! چرا با وجود حضور در صحنه از برخورد قاطع و پشیمان‌کننده با این جرثومه‌های تباهی خودداری کرده‌اند؟

پلیس می‌گوید تا چند ساعت بعد از شروع واقعه و اقدامات جنایت‌بار داعش - درویش‌ها به ما اجازه برخورد نداده بودند! چه کسی اجازه نداده بود؟ فرمانده نیروی انتظامی؟! پاسخ منفی است، مقامات بالاتر اجازه نداده بودند! چرا؟!

در این ماجرا نقش وزارت اطلاعات که رصد اقدامات خائنانه و پیشگیری از خیانت آنها وظیفه ذاتی و قانونی آن است دیده نمی‌شود و معلوم نیست که چرا از تصمیم درویش - داعشی‌ها برای اغتشاش بی‌خبر بوده است و چنانچه خبر داشته، چرا قبل از وقوع ماجرا در پی پیشگیری از آن بر نیامده است؟!

برای روشن شدن این مطلب خوب دقت کنید: روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن ماه - یعنی ۶ روز قبل - آقای رئیس‌جمهور در نشست مشترک وزیران و استانداران با رؤسای سازمان‌های اقتصادی می‌گوید:  «از روز اول به پلیس دستور دادیم بدون اسلحه وارد صحنه شود»! و بعد با افتخار می‌فرمایند: «در تماس تلفنی که با یکی از مقامات فرانسوی داشتم، وقتی که گفتم پلیس بدون اسلحه حضور دارد، تعجب کرد که چرا این موضوع اعلام نمی‌شود و پلیس بدون اسلحه به خیابان آمد و آرامش را برقرار کرد!»

باید به رییس محترم جمهور گفت: در کجای دنیا برای مقابله با آشوبگران و متجاوزان به جان و مال مردم، پلیس را بدون اسلحه به میدان می‌فرستند؟!

با عرض پوزش باید از رئیس‌جمهور محترم پرسید چرا نسخه بدون اسلحه را در حفاظت از خود به کار نمی‌گیرید؟! و خلع سلاح را از تیم حفاظت خود شروع نمی‌فرمائید؟!

البته آن مقام فرانسوی حق دارد از اینکه پلیس را در مقابل تروریست‌های مورد حمایت غرب و از جمله فرانسه بی‌اسلحه به میدان فرستاده‌اید حیرت‌زده شود و خوشحالی خود را در پوشش تعجب ابراز دارد!

 پاسخگوی این خون های به ناحق ریخته شده ی فرزندان این ملت و مادرانی که ضجه می زدند و گریه می کردند کیست؟

امیدوارم خداوند متعال به همه ی ما توفیق دهد بیشتر با معارف اهل بیت (ع) آشنا شویم.

اللهم صل علی محمد و آل محمد(ص) و عجل فرجهم و اهلک عدوهم

اللهم انصر الاسلام و اهله و اخذل الکفر و اهله

اللهم اشف مرضانا

اللهم اغفر موتانا

اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای

اللهم احفظ نهضة امام خمینی

اللهم اشغل الظالمین بالظالمین

خدایا پروردگارا! به عظمت این ماه تو را قسمت می دهیم:

در ظهور ولی عصر تعجیل بفرما.

سلام های عارفانه و عاشقانه ی ما را در پاکتی از نور قرار داده و به محضر آقا ارسال بفرما.

باران رحمتت بر ما نازل بفرما.

ثوابی از خواندن روایات و تاریخ اسلام به روح شهدا، امام شهیدان و گذشتگان، خصوصاً خواهران و برادرانی که همیشه در نماز حاضر بودند و جایشان خالی است واصل بفرما.

آنی و کمتر از آنی ما را به خودمان وامگذار!

به مسئولین دلسوز ما بیش از این توفیق خدمت عنایت بفرما.

به رهبر عزیز انقلاب همراه با سلامتی ، طول عمر عنایت بفرما.

 

  بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ      

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

 

 

 

 

 

 


تعداد دفعات دانلود (1)

آخرین بروزرسانی : 1396/12/05 ساعت: 7:01 AM
ارسال شده توسط : ایمان طاهری
ارسال دیدگاه
جستجو در سایت
مانده تا روز جمعه

روز
ساعت دقیقه ثانیه