1397/04/30
کد : 1196 تاریخ : 1397/04/29 ساعت: 6:40 PM تعداد بازدیدها : 64

خطبه های نماز جمعه 1397/04/29
سخنان رهبری عزیز انقلاب امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) در جمع کارگزاران حج فرمودند:« سرزمین مکه برای همه ی مسلمانان است. نباید کسانی فکر کنند هر کاری که می خواهند می توانند در این سرزمین انجام دهند. آن حکومتی که از مفاهیم حج جلوگیری و "صَدّ عَن سَبیل الله" می کنند، بدانند کعبه متعلق به همه ی مسلمانان است. آن کسانی که سیاست را از دین اسلام جدا می دانند، اسلام را نفهمیده اند. حج یک میدان عملی است که آمیختگی دین و سیاست را نشان می دهد.» امیدوارم زائران عزیز در داخل کشور خرید کنند و پول های خود را آنجا هزینه نکنند. همان طور که رهبری عزیز فرمودند: « بازار در همه جا هست اما مسجدالحرام در همه جا نیست.» آن جا فارغ البال برای کسب معنویت و زیارت اقدام کنید. • چهارشنبه 3 مرداد ماه " ولادت تمام و کامل نور حضرت علی بن موسی الرضا المرتضی " است. این ولادت را به همه ی محبان آن حضرت و فرزند گرامیش حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و شما نمازگزاران این هفته عرض تبریک و تهنیت دارم. خدا را به مقام امام رضا(ع) قسم می دهیم که توفیق زیارت و شفاعت ایشان را نصیب همه ی ما بفرماید.

خطبه اول

السلام علیکم جمیعاً و رحمه الله و برکاته

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا و مولانا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ. و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ.

اللَّهُمَّ اصْنَعْ بِي مَا أَنْتَ أَهْلُهُ وَ لا تَصْنَعْ بِي مَا أَنَا أَهْلُهُ فَإِنَّكَ أَهْلُ التَّقْوَى وَ أَهْلُ الْمَغْفِرَةِ وَ أَنَا أَهْلُ الذُّنُوبِ وَ الْخَطَايَا فَارْحَمْنِي يَا مَوْلايَ وَ أنت أرحَمَ الراحمین.

اوصیکم و نفسی بتقوا الله یاعباد الله

خودم که از همه محتاج ترهستم  و همه ی شما عزیزان نمازگزار این هفته، خواهران و برادران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

تقوی شرط قبولی همه ی طاعات و عبادات است. اگر این شرط نباشد مشروط هم می رود و در کنار آن پاداشی به ما نخواهند داد.

به حق صاحب این روز حضرت ولی عصر(ارواحنا له الفداء) می خواهیم که برایمان دعا کند انشاالله با تقوی زندگی کرده و باتقوی از این دنیا برویم و با اهل تقوی در قیامت محشور شویم!

نظام خانواده در اسلام (اصول معنویت در خانواده)

نعمت های معنوی

برای پاک بودن، پاک ماندن و پاک زیستن از جانب حق نعمت هائی به انسان عنایت شده ، که جز خداوند ارزش آن نعمت ها را نمی داند .قسمتی از این نعمت ها عبارت است از: عقل ، قرآن ، نبوت ، امامت ، عالم ربانی و مجموعه آثاری که از این منابع به صورت یک سلسله مسائل اعتقادی ، عملی و اخلاقی ظهور دارد .لازم است جهت آگاهی عزیزان به مفهوم و معنای هر یک از این واقعیات ، در حد اختصار اشاره شود .

 عقل

مراد از عقل نیروی ادراک است . ادراک حق و باطل در امور نظری  و ادراک خیر و شر و سود و زیان در امور عملی .

این نعمت بی نظیر مجهز به حواس ظاهر است  که به وسیله آنها ظواهر اشیاء را می فهمد و مجهز به حواس باطن است که توسط آنها به امور معنوی و باطنی همچون اراده ، دوستی ، دشمنی ، امید ، ترس ، و امثال اینها آگاه می شود و هر یک را به مقتضای حال و زمان به کار می گیرد. برای عقل در امور نظری قضاوت نظری و علمی  و در امور عملی ، حکم عملی است.  فعالیت نورانی عقل تا زمانی است که در مملکت وجود انسان قدرت برتر باشد و سایر قوا و نیروهای انسان، رعیت او باشند. اما اگر قدرتی در کشور وجود انسان، مافوق عقل قرار بگیرد؛ عقل دچار ضعف، درماندگی و از کارافتادگی می شود و انسان از جاده اعتدال منحرف و دچار افراط و تفریط می شود .این قاعده در تمام امور حاکم است. در امور اجتماعی، خانوادگی، سیاسی و گرایش ها خیلی وقت ها عقل کار نمی کند.

آنان که در امور زندگی دچار افراط یا تفریط هستند نتیجه غلبه شهوت ، غضب ، حرص و طمع آنان بر عقل است .میدان دادن به شهوات ، آزاد گذاشتن غرائز و امیال ، نشست و برخاست با اهل بدعت و معصیت ، بی توجهی به واقعیات ، عواملی هستند که عقل را دچار ضعف و سستی می کنند و این نیروی عرشی و نور ملکوتی را از کار می اندازند. با از کار افتادن عقل ، تشخیص حق و باطل ، و شناختن حقایق معنوی کاری مشکل یا غیرممکن می شود. در این صورت انسان مستحق خزی دنیا و عذاب آخرت می گردد ، گرچه با زد و بند و هزار حیله و مکر به خیر مادی برسد ، و از شرور ظاهری در امان بماند .

 کارگردانان جهنم به اهل جهنم می گویند : « برای شما پیامبری که شما را از وضع امروز بترساند نیامد ؟ می گویند : چرا به تکذیب از او برخاستیم و قوانین حق را منکر شدیم. سپس به کارگردانان جهنم می گویند : لَوْ كُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ ما كُنَّا فِي أَصْحابِ السَّعِيرِ. اگر در دنیا به ندای حق گوش می کردیم ، و دعوت رسول خدا را می شنیدیم ، و در تمام امور زندگی خود تعقل می کردیم ، امروز از اصحاب جهنم نبودیم. » تعقّل وقتی ممکن است  که نیروی دیگری در وجود انسان حرف اول را نزند.  اگر حرف اول با شهوت و هوای نفس باشد عقل برای هدایت انسان قدرت و نیروئی ندارد .

از حضرت صادق (علیه السلام) سئوال شد ، عقل چیست ؟ فرمود:« ما عُبِدَ بِهِ الرَّحْمنُ وَ اکْتُسِبَ بِهِ الْجِنانُ؛
چیزی است که به وسیله آن خدا عبادت می شود ، و بهشت به دست می آید.» گفتند: آنکه در معاویه بود چیست ؟ فرمود : زیرکی ، شیطنت ، چیزی شبیه به عقل نه عقل .چه نعمت عظیمی است که در سایه آن انسان بنده حقیقی حق  و کاسب بهشت می شود .

امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود:«هِمَّهُ الْعَقْلِ تَرْکُ الذُّنُوبِ ، وَ اِصْلاحُ الْعُیُوبِ . اراده و همت عقل در وجود انسان ترک گناهان ، و اصلاح عیوب ظاهر و باطن است .»

نورانیت این نعمت به اندازه ای شدید و قوی است که علی(علیه السلام) فرمود :« لَوْ لَمْ یَنْهَ اللهُ سُبْحانَهُ عَنْ مَحارِمِهِ لَوَجَبَ اَنْ یَجْتَنِبَهَا الْعاقِلُ ؛ اگر خداوند از محرمات نهی نفرموده بود ، هرآینه واجب بود عاقل از تمام آنها اجتناب کند .» اما متأسفانه با وجود این نیرو در ما انسان ها به طور کم یا زیاد، می بینیم آن طوری که باید حرکت کنیم این گونه نمی شود.

از امیرالمؤمنین (علیه السلام) روایت شده :« اَلْعاقِلُ مَنْ غَلَبَ هَواهُ وَ لَمْ یَبِعْ آخِرَتَهُ بِدُنْیاهُ ، اَلْعاقِلُ مَنْ عَصی هَواهُ فی طاعَهِ رَبِّهِ ، الْعاقِلُ مَنْ یَمْلِکُ نَفْسَهُ اِذا غَضِبَ وَ اِذا رَغِبَ وَ اِذا رَهِبَ ، شیمَة الْعُقَلاءِ قِلَّهُ الشَّهْوَهِ وَ قِلَّهُ الْغَفْلَهِ؛ عاقل کسی است که بر هوای نفسش غالب باشد و آخرتش را به دنیایش نفروشد ، عاقل برای طاعت رب نسبت به هوای نفس عاصی است ، عاقل به وقت خشم ، رغبت وترس مالک خویش است. اخلاق عاقلان شهوت اندک ، و کمی غفلت است»

امیدوارم خداوند به همه ی ما عنایت کند انشاالله الرحمان در وجود کشورمان حرف اول را عقل و اندیشه بزند. در این صورت است که عاقبت به خیر خواهیم شد .

   بسم اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ             

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾         

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ و الصَّلَوةُ و السَّلامُ عَلَي‌ سَيِّدِنا مُحَمَّدٍ و ءَالِهِ الطّاهِرينَ و لَعْنَةُ اللَهِ عَلَي‌ أعْدآئِهِمْ أجْمَعينَ مِنَ الآنَ إلَي‌ قيامِ يَوْمِ الدّينِ وَ صَلِّ عَلَى عَلِیٍّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیِّ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ إِمَامَیِ الْهُدَى الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ صَلِّ عَلَى أَئِمَّةِ الْمُسْلِمِینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ وَ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ وَصَلِّ عَلى وَليّ امرِكَ القائِم المُؤَمَل، والعَدلِ المُنتظَر، وحُفّهُ بملائكَتِك المُقَربين، واَيّدهُ بِرُوح القدُسِ يا ربَ اْلعالمينَ.

خودم و همه ی شما نمازگزاران عزیز این هفته،خواهران و برادران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.

امروز به ولی نعمت کل هستی حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء)  منسوب است. خدایا همه ی ما را مشمول ادعیه ی خیر آن حضرت قرار بده. به آن چه که ایشان رضایت دارند ما را موفق بفرما. خدایا! ما را قدردان این نعمت بزرگ و همه ی نعمت هایت قرار بده.

مناسبت ها

  • چهارشنبه 3 مرداد ماه " ولادت تمام و کامل نور حضرت علی بن موسی الرضا المرتضی(ع) " است. این ولادت را به همه ی محبان آن حضرت و فرزند گرامیش حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و شما نمازگزاران این هفته عرض تبریک و تهنیت دارم. خدا را به مقام امام رضا(ع) قسم می دهیم که توفیق زیارت و شفاعت ایشان را نصیب همه ی ما بفرماید.

 در کلام بسیار زیبایی از رهبر عزیز انقلاب امام خامنه ای (حفظه الله تعالی ) فرمودند:« پیام زندگی علی بن موسی الرضا (ع) چیست؟ ما که نباید فقط به مرقد امام(ع) اظهار ارادت کنیم . او امام ماست. زندگی او برای ما درس است. از زندگی او باید درس بگیریم. زندگی او برای ما یک پیامی دارد.» من آن پیام را در یک کلمه خلاصه می کنم. بدانید پیام زندگی پرماجرای علی بن موسی الرضا (علیه آلاف تحیه و الثنا) به ما عبارت است از مبارزه ی دائمی و خستگی ناپذیر. اگر انسان انقلابی نباشد همان اسلام معاویه است. خیلی افراد نماز می خواندند و مستحبات را انجام می دادند. اما آن چه مدنظر امام هشتم است انقلابی بودن انسان است.

چند نکته درباره ی زیارت امام هشتم(ع)

این زیارت در میان امامان از اهمیت و ثواب بسیاری برخوردار است. در باب زیارت ایشان، خیرات و برکات فراوانی دیده می شود. جناب عبدالعظیم حسنی می گوید به امام جواد (ع) عرض کردم که به زیارت قبر سیدالشهدا(ع) مشرف شوم یا به زیارت پدرتان؟ اندکی درنگ کرد و به اندرون رفت. صدای گریه اش بلند شد. فرمود: عبدالعظیم! زائران حسین(ع) بسیارند اما زائران پدرم، علی بن موسی الرضا(ع) کم هستند. از کرامات ایشان ، این است که زائری که برای زیارت ایشان وارد می شود، قطعاً دوازده امامی است و در این شکی نیست. همه ی فرقه ها امام حسین(ع) را زیارت می کنند. از کرامات ایشان این است که وقتی انسان وجود ایشان را قبول کرد تا آخر همه را قبول دارد. امیدوارم توفیق زیارت آن حضرت، نصیب و رفیق همه شود.

امام رضا(ع) فرمودند: « ایمان چهار رکن دارد:

 1- توکل بر خدا؛ در همه ی امور باید به خدا اعتماد کرد. در امر ازدواج و ... . در قدیم پدران ما چیزی نداشتند اما اعتمادشان به خدا قوی بود.

 2- رضا به قضای خدا؛ خیلی وقت ها از خداوند ناراضی هستیم. یکبار الحمدلله نمی گوییم.

 3- تسلیم به امر خدا

4- واگذاشتن کار به خدا؛ »

لذا فرمود:هرکس قادر بر کفاره ی گناهانش نیست صلوات بر محمد و آل محمد(ص) زیاد بفرستد.

  •  جمعه 5 مردادماه " سال روز عملیات مرصاد" است. بنده ی حقیر نیز توفیق حضور در آن را داشتم. منافقان کمر همت برای شکست نظام اسلامی بسته بودند. صدام ملعون هم از آنها حمایت می کرد. آمده بودند تا سه روزه تهران و سپس ایران را فتح کنند. الحمدلله رب العالمین در تنگه ی مرصاد ( تنگه چهارزبر) گرفتار شده و به دست رزمندگان اسلام به خاک ذلت نشستند. ما این روز و یاد و خاطره ی شهدا را گرامی می داریم. جوانان عزیزی که با خونشان از ولایت حمایت کردند.
  • همچنین " سال روز اقامه نماز جمعه " است. امام(ره) فرمودند:« ما اگر هیچ کاری در این نظام اسلامی نکرده باشیم برپایی نماز جمعه برای ما بس است.» از ستاد نماز جمعه ی خودمان، مسئولین و کسانی که بدون هیچ چشمداشتی زحمت می کشند، تقدیر و تشکر می کنم. انشاالله ذخیره قیامت و آخرت همه ی ما باشد!

سخنان رهبری عزیز انقلاب امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) در جمع هیئت دولت

فرمود:« طرف های اروپایی موظفند تضمین‌های لازم را در خصوص برجام بدهند اما نباید اقتصاد کشور به این موضوع گره زده و معطل آن شود. بجز موارد معدودی همچون آمریکا، روابط کشور با شرق و غرب باید هر چه بیشتر تقویت شود و تحرک عملیاتی و هدفمند دیپلماسی افزایش یابد. مسئولان باید به میان مردم، کارگران و صنایع بروند و از نزدیک با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. مردم باید از نقشه های شوم دشمن آگاه شوند.»

فرمان امیرالمؤمنین (ع) خطاب به دولتمردان

پیامبر خدا(ص) فرمود: « زَیِّنُوا مَجَالِسَکُمْ بِذِکْرِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِب » به قسمتی از نامه ی 53 نهج البلاغه اشاره می کنم. کاش دولتمردان ما فرمان امیرمؤمنان (ع) را هنگام فرستادن مالک اشتر به امارت مصر، مبنای کار خود قرار می دادند و بر ضرورت شناسایی و فاصله گذاری میان خادمان و خائنان و امان ندادن به خیانت کاران را سرلوحه ی مدیریت خود قرار دهند.

ایشان به مالک فرمودند:« در کارهای کارگزاران خود نظرکن. آنان را پس از آزمودن به کار بگمار. از عملکرد آنها پرس و جو کن. چشم های مراقبی از میان اهل راستی و وفاداری بر آنان بگمار. زیرا مراقبت نهانی تو در کارهایشان ، آنان را به رعایت امانت و مدارا در حق رعیت وامی دارد. هرگاه یکی از آنها دست به خیانت گشود و اخبار مراقبان مخفی ، خبر خیانت را تأیید کرد؛ همین گواهی تو را بس باشد به سبب خیانتی که کرده است. پیکرش را مجازات کن و آن چه با خیانتش به دست آورده پس بگیر. سپس او را خوار و ذلیل ساز و مهر خیانت بر او بزن و ننگ تهمت را بر گردنش بینداز.»

به نظر می رسد متأسفانه برخی از مدیران ما هنوز جنگ اقتصادی دشمن و اخلال گران و مفسدان دانه درشت که بازار را آماج دست اندازی خود قرار داده اند جدی نگرفته اند. یکی از مدیران ما می گوید:« با متخلفان اقتصادی نباید برخوردهای قهرآمیز کرد. بلکه باید با توجیه و راهنمایی از انحراف فعالان اقتصادی جلوگیری کرد. دستگیری و زندانی کردن برای برخورد با بدهکاران بانکی متخلف، اشتباه است.» پس باید با آنها چه بکنند؟ آیا این جمله با سخنان امیرالمؤمنان در تضاد نیست؟ آیا با نصیحت و نوازش می توان این عناصر زالوصفت را از ایجاد بی ثباتی اقتصادی بازداشت؟ باید جدی گرفته شده و با آنها برخورد شود.

وقتی دادستان کل به دولت اعلام می کند که 12 تن از مدیران شما دو تابعیتی هستند. ما از دوتابعیتی ها هیچ خیری ندیدیم. در برجام هم بودند که خیانت کرده و بعضی در زندان و تعدادی هم فرار کردند. امیدوارم دولت محترم توجه بیشتری بکند. این جنگ اقتصادی را جدی بگیریم.

سخنان رهبری عزیز انقلاب امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) در جمع کارگزاران حج

فرمودند:« سرزمین مکه برای همه ی مسلمانان است. نباید کسانی فکر کنند هر کاری که می خواهند می توانند در این سرزمین انجام دهند. آن حکومتی که از مفاهیم حج جلوگیری و "صَدّ عَن سَبیل الله" می کنند، بدانند کعبه متعلق به همه ی مسلمانان است. آن کسانی که سیاست را از دین اسلام جدا می دانند، اسلام را نفهمیده اند. حج یک میدان عملی است که آمیختگی دین و سیاست را نشان می دهد.»

امیدوارم زائران عزیز در داخل کشور خرید کنند و پول های خود را آنجا هزینه نکنند. همان طور که رهبری عزیز فرمودند: « بازار در همه جا هست اما مسجدالحرام در همه جا نیست.» آن جا فارغ البال برای کسب معنویت و زیارت اقدام کنید.

اللهُمّ صَلّ علی مُحمدٍّ وَ آل مُحمد و عَجّل فَرَجَهُم

اللهم انصر الاسلام و المسلمین و اخذل الکفار و المنافقین

اللهم انصر من نصرالدین و اخذل من خذل المسلمین

اللهم احفظ نهضة امام خمینی

اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای

اللهم اشف مرضانا

اللهم اغفر موتانا

خدایا! آنی و کمتر از آنی ما را به خودمان وامگذار.

امواتمان قرین رحمتت بفرما.

همه ی ما را مشمول ادعیه ی خیر حضرت ولی عصر(ارواحنا له الفداء ) قرار بده.

خدایا! در فرج ولیت امام زمان(عج) تعجیل بفرما.

قلب آن آقا از همه ی ما راضی و خشنود بگردان.

  بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ              

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾         

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته


تعداد دفعات دانلود (1)

آخرین بروزرسانی : 1397/04/30 ساعت: 10:15 AM
ارسال شده توسط : ایمان طاهری
ارسال دیدگاه
جستجو در سایت
مانده تا روز جمعه

روز
ساعت دقیقه ثانیه