1396/09/20
کد : 1146 تاریخ : 1396/09/19 ساعت: 8:59 AM تعداد بازدیدها : 68

خطبه های نماز جمعه 1396/09/17
امام جمعه موقت شهر خور حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد عزیز:در این سال های اخیر دیدید که داعش، این غده ی سرطانی را ایجاد کردند و در بعضی کشورهای اسلامی جنگ و اختلاف به وجود آوردند. حالا که شکست خوردند و روزگارشان به اضمحلال کشیده شد برای سرپوش گذاشتن بر روی این خفت ، ترامپ پایتخت اسراییل را از تلآویو به بیت المقدس منتقل کردند. آنها با مقدسات اسلامی ، قبله ی اول مسلمین بازی کردند. آنها تصور کردند با این توطئه ی ناشیانه می توانند به اهداف خود برسند. در حالی که خشم دومیلیارد مسلمان را در همه ی دنیا برانگیختند. دیری نمی پاید که از این فکر برمی گردند.

خطبه اول

السلام علیکم و رحمه الله

اَعوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيمِ حَسبُنا الله وَ نِعمَ الوَکیل نِعمَ المولی و نِعمَ النّصیر الصلاة والسّلام علی البشیر النذیر سیدنا و مولانا ابوالقاسم المصطفی محمّد صلی الله علیه و علی اهل بیت المعصومین

 اوصِيکُم عِبادَالله وَ نَفسِي بِتَقوَي اللهِ

همه ی شما خواهران و برادران نمازگزار و مؤمن را به رعایت تقوای پروردگار ، انجام واجبات و دوری از گناهان و حدود الهی سفارش می کنم.

همان طور که به قانون های بشری احترام می گذاریم و مخصوصاً کسانی که مسئول هستند، از آن مهم تر قوانین شرعی است که همه ی ما باید به این امر اهمیت دهیم. آقا امیرالمؤمنین درباره ی تقوی در نهج البلاغه می فرمایند:« حالا که زنده و برقرار هستید پس عمل کنید. زیرا پرونده ها باز و راه توبه آماده و خداوند فراریان را فراخوانده است.  به برگشت بدکاران امید دارد تا عمل نیک انجام دهند. قبل از این که چراغ عمل خاموش شود و فرصت به پایان برسد و اجل فرارسد و در توبه بسته شود و فرشتگان به آسمان برگردند، پس هرکسی با تلاش خود برای خود از روزگار زندگانی برای ایام پس از مرگ و از دنیای فناپذیر برای جهان پایدار و از گذرگاه دنیا برای زندگانی جاودانه ی آخرت توشه برگیرد.»

 آقا امیرالمؤمنین(ع) در جای دیگر از طولانی بودن مسافرتی که همه ی ما در پیش داریم و از کمی توشه آه می کشند. فرمودند:« بهترین توشه ای که نیاز داریم تقوا و دوری از گناهان است.» " إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لأَنفُسِکمْ" اولین بهره و ثمره ی کار نیک به خود انسان می رسد و اگر بدی کند اول خودش متضرر می شود. با توجه به این سخنان ، انسان باید نفس خود را مهار کند و آن را در اختیار بگیرد و از گناه و طغیان به سوی طاعت و عبادت رهبری نماید.

میلاد نبی مکرم اسلام ، حضرت ختمی مرتبت محمد بن عبدالله (ص) و میلاد امام ششم جعفر بن صادق(ع) را پشت سر گذاشتیم.

خداوند پیغمبر اکرم (ص) را در قرآن مجید الگوی ما قرار داده است. فرمود:« لَقَدْ کانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللّهِ اُسْوَهٌ حَسَنَهٌ » برای کسانی که به خدا و آخرت امید دارند الگو قرار داده است. اسوه کسی است که باید به او تأسی و از او پیروی کرد. به پیامبر (ص) فرمودند:« إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ » اگر شما می گویید خدا را دوست می دارید پس از پیامبر(ص) پیروی کند تا محبوب خدا شوید. باید در ظاهر و باطن و مخصوصاً در بعضی از اوقات مانند؛ ماه شعبان ، رجب و رمضان به تمام سنت های ایشان عمل کنیم و سبک زندگی خود را بر اساس سبک زندگی ایشان قرار دهیم.

وقتی ازامام باقر (ع) سؤال شد به چه علت مردم به پیغمبرو امام نیاز دارند؟ فرمودند:« لِبَقاءِ العَالَم عَلى صَلاحِهِ، برای این که عالم بر صلاح خودش باقی بماند.» وجود آنها باعث می شود عالَم به صلاح و فلاح برسد. اگر آنها در بین عالمیان نباشند دنیا به فاسد کشیده می شود.

" ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ" اگر مردم به حال خود رها شوند و حجت خدا در میانشان نباشد خود به خود به فساد کشیده می شوند.

« وَ بِكُمْ يُمْسِكُ السَّمَاءَ أَنْ تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ وَ اصلَحَ ماکانَ فسداً منُهم» این فساد هم در عقیده و هم در عمل است.

« ما کانَ اللَّهُ لِیعَذِّبَهُمْ وَ أَنْتَ فِیهِمْ ، خدای متعال عذاب را نازل نمی کند تا زمانی تو در میانشان باشی.» فرمود:« اگر آسمان و زمین سرجای خود است به علت وجود امام زمان(عج) و این ستون عالم است.»

امام علی (ع) فرمودند:« امامی که مستحق امامت بر مردم است ویژگی هایی دارد:

 1- معصوم است. چون حجت خداست یک گناه هم انجام نداده است. از گناهان کبیره و صغیره معصوم است.

2- در فتوا و حکم بیراهه نمی رود. احتیاج به مدرسه و ذلت شاگردی کسی را نداشته است. عالِم به علم پروردگار است و از ذات خدا استمداد می کند.

3- سهو و فراموشی ندارد.

 4- اهل لهو لعب و بازی با امور دنیا نیست.

 5- عالِم ترین مردم به حلال و حرام خدا ، اوامر و نواهی خدا و همه ی چیزهایی که مردم به آن احتیاج دارند.

6- امام از همه ی مردم مستغنی است.

 7- شجاع ترین مردم و باسخاوت ترین مردم است. این گونه حجت ها و الگوهای نورانی برای ما قرارداده شده است و ما باید در همه ی شئون زندگی از آنها الگو بگیریم تا به سر منزل هستی نائل شویم.

اللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ و عَجِّل فَرَجَهُم

أللّهُمَّ لِلْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ ، وَالْمُسْلِمینَ وَالْمُسْلِماتِ ، الاْحْیآءِ مِنْهُمْ وَالاْمْواتِ ،

خدایا پروردگارا! فرج امام زمان را نزدیک بفرما.

قلب ایشان از همه ی ما راضی و خشنود بفرما.

رهبر عزیزمان را حفظ بفرما.

مرضای ما را شفا عنایت بفرما.

اَعوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ﴿١﴾

 وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ﴿٢﴾

 لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿٣﴾

 تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ ﴿٤﴾

 سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿٥﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم

خطبه دوم

بسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ ربّ العالمین الْحَمْدُ لِلَّهِ الْأَوَّلِ قَبْلَ الْإِنْشَاءِ وَ الْإِحْیَاءِ وَ الْآخِرِ بَعْدَ فَنَاءِ الْأَشْیَاءِ وَ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَى سَيِّدِنَا وَ نَبِيِّنَا وَ حَبِيبُ قُلُوبِنَا أبوألقاسِمِ مُحَمَّدٍ (ص) وَ عَلی آلِهِ الطَیِّبینَ الطَّاهِرِين ألمَعصومین و صل الله علی جمیع انبیاالله و رسله و حججه علی الخلق اجمعین ، اللهم صل و علی امیرالمومنین علی بن ابیطالب و صلّ علی صدیقه الطاهره فاطمه الزهرا سیده النساء العالمین و الحسن و الحسین سید الشباب اهل الجنه اجمعین و علی بن الحسین السجاد و محمدبن علی الباقر و جعفربن محمد الصادق و موسی بن جعفر الکاظم و علی بن موسی الرضا المرتضی و محمد بن علی الجواد، و علی بن محمد الهادی و الحسن بن علی الزکی العسکری، و الحجه بن الحسن القائم المهدی(عج) الامام المنتظر

" یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصّادِقینَ"

عبادالله اوصِيکُم وَ نَفسِي بِتَقوَي اللهِ

 همه ی شما خواهران و برادران مؤمن و نمازگزار را و خودم به رعایت تقوای الهی و انجام واجبات و دوری از محارم پروردگار می نمایم.

امام صادق (ع) فرمودند:« وصیت پیامبر اکرم(ص) به حضرت علی (ع) این بود که : تو را بر جان خودت بر خُلق هایی که به تو سفارش می کنم:

1- راست گفتاری؛ دروغی از دهانت خارج نشود.

 2- پرهیزگاری

 3- بر خیانت جرئت مکن.

4- ترس از خداوند گویا او را می بینی.

5- گریه از ترس خدا که برای توبه جای هر قطره ی اشکی هزار خانه در بهشت برپا می شود.

 6- بخشیدن مال و خون در راه دینت.

 7- عمل به سنت من در نماز و روزه و صدقه

 8- خواندن قرآن در هر حال.»

بعد از سفارش ها دعا کردند و فرمودند:« خدایا به او کمک کن تا این خُلق ها را در وجود خود پیاده کند.»

اگر انسان می خواهد حلاوت ایمان را بچشد از دروغ حتی به شوخی هم دوری کند. ایشان به حضرت (ع) 51 رکعت نماز را در طول شبانه روز توصیه کردند. روزه در سه روز ماه، چهارشنبه و پنج شنبه اول و وسط ماه. صدقه ، به قدر طاقت تا جایی که اسراف نشود. در مورد نماز ابتدا ایشان را به نماز شب، نماز ظهر(نماز وسطی و نمازی که خدا در معراج به پیامبر یاد داد.) بلند کردن دست ها در نماز و برگرداندن آن و سنت مسواک زدن در هر وضویی سفارش کردند.

مناسبت ها

  • دو شنبه 23 ربیع الاول " ورود حضرت فاطمه معصومه بنت موسی بن جعفر (ع) و خواهر امام رضا(ع) به شهر قم" در سال 201 ه.ق است. ایشان برای دیدن برادر از مدینه حرکت کرده تا به خراسان بروند و در ساوه با مشکل روبرو شدند. به قم رفته و 17 روز با کسالت در آن جا سپری کردند و در همان جا مدفون شدند. امام صادق(ع) فرمودند:« یکی از فرزندان ما در قم دفن می شود که حرم او حرم اهل بیت(ع) است.» فرمود:« یا فاطمه ی معصومه ! ما را شفاعت کن در بهشت که تو نزد خدای متعال شأنی از شئون ولایت و نبوت را داری.»
  • چهارشنبه 25 ربیع الاول " صلح امام حسن(ع) با معاویه ی ملعون " است. یکی از بندهای این صلح عبارت بود از این که، به حضرت علی (ع) دشنام ندهند. دوم؛ خون شیعیان محفوظ بماند و حقوقشان پایمال نشود. سوم؛ معاویه یک میلیون درهم به یتیمان جنگ جمل و صفین بدهد. چهارم؛ امام (ع) معاویه را امیرالمؤمنین نخواند. پنجم؛ معاویه بر اساس کتاب خدا و سنت پیامبر عمل کند. ششم؛ معاویه پس از مرگ خلافت را به دیگری واگذار نکند. معاویه شرایط را عمل ننمود و همه را زیر پا گذاشت. شرایط فیزیکی آن زمان ایجاب می کرد تا امام (ع) صلح کند. فرمود:« امام حسن و حسین (ع) هر دو حجت خدا هستند چه هر دو قیام کنند و یا این که صلح کنند.» 

فرمایشات امام المسلمین حضرت آیت الله خامنه ای(حفظه الله تعالی)  در دیدار روز چهارشنبه با سران سه قوه و مسئولان نظام در روز میلاد خجسته پیغمبر حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع)

فرمودند:« یکی از توطئه های آمریکا و استکبار این است که بین کشورها و دولت های خاورمیانه و شیعه و سنی اختلاف بیندازند و آتش جنگی را در منطقه به وجود آورند تا در سایه ی آن امنیت اسراییل و صهیونیست تأمین شود.» در این سال های اخیر دیدید که داعش، این غده ی سرطانی را ایجاد کردند و در بعضی کشورهای اسلامی جنگ و اختلاف  به وجود آوردند. حالا که شکست خوردند و روزگارشان به اضمحلال کشیده شد برای سرپوش گذاشتن بر روی این خفت ، ترامپ پایتخت اسراییل را از تلآویو به بیت المقدس منتقل کردند. آنها با مقدسات اسلامی ، قبله ی اول مسلمین بازی کردند. آنها تصور کردند با این توطئه ی ناشیانه می توانند به اهداف خود برسند. در حالی که خشم دومیلیارد مسلمان را در همه ی دنیا برانگیختند. دیری نمی پاید که از این فکر برمی گردند.

رهبر فرمودند:« دشمنان می خواهند بین شیعیان و سنی در کشورهای اسلامی ایجاد اختلاف کنند ولی ما انگیزه ای برای مقابله با حاکمان احمق بعضی از کشورهای عربی نداریم و آنها این آرزو را به گور خواهند برد.»

فرمودند:« راه علاج دردهای اسلام ، وحدت کشورهای اسلامی است. همان طور که ما توانستیم بر مشکلات فائق شویم مسلمانان باید این رمز را در پی بگیرند و با هم متحد شوند و در مقابل استکبار، صهیونیست و تکفیری ها محکم بایستند.» انشاالله! خداوند متعال توطئه ی استکبار، صهیونیست و آل سعود را نقش برآب بفرماید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿١﴾

 اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

 لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿٣﴾

 وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿٤﴾

صَدَقَ الله العَلی العَظیم


تعداد دفعات دانلود (0)

آخرین بروزرسانی : 1396/09/19 ساعت: 9:04 AM
ارسال شده توسط : ایمان طاهری
ارسال دیدگاه
اخبار سایت رهبری (مدظله)
جستجو در سایت
مانده تا روز جمعه

روز
ساعت دقیقه ثانیه